Hoofdpagina | Bachelor in het onderwijs: secundair onderwijs

Geschiedenis 2


Studiepunten8Creditcontract mogelijkJa
Programmajaar1Examencontract mogelijkJa

Docenten

  • De Greve Maria-Magdalena
  • De Greve Maria-Magdalena

Onderwijsvorm

  • Hoorcollege
  • Werkcollege
  • Zelfstudie

Begincompetentie

- eindtermen secundair onderwijs
- eindcompetenties geschiedenis 1

Eindcompetentie

1 DE LERAAR ALS INHOUDELIJK EXPERT:
- de vakinhouden die onderwezen worden beheersen
- basiskennis beheersen en recente evoluties in verband met domeinspecifieke kennis en vaardigheden opvolgen
- de verworven domeinspecifieke kennis en vaardigheid aanwenden
- de basiskennis en vaardigheden zelfstandig uitbreiden
- actuele maatschappelijke thema’s en ontwikkelingen identificeren en kritisch benaderen rond: het sociaal-politieke domein, het sociaal-economische domein, het levensbeschouwelijke domein, het cultureel-esthetische domein, het (cultureel-)wetenschappelijke domein

2 LERAAR ALS BEGELEIDER VAN LEER- EN ONTWIKKELINGSPROCESSEN (OP AANVANGSNIVEAU: de lesvoorbereiding en de eerste lesrealisaties: 5 stagelessen, waarvan minimum 2 geschiedenislessen)
- doelstellingen kiezen en formuleren
- leerinhouden selecteren - leerinhouden structureren en vertalen naar leeractiviteiten in een inzichtelijke inhoudelijke en vakdidactische structuur volgens de vakdidactische principes
- een krachtige leeromgeving realiseren

1.1. De beginsituatie van de leerlingen en de leergroep achterhalen (pers.h.kenm., voorkennis en gedrag) door raadpleging van hetleerplan
1.2. Basisdoelen kiezen en concreet- operationeel formuleren op basis van leerplan, eindtermen en ontwikkelingsdoelen
1.3. De leerinhouden selecteren rekening houdend met de beginsituatie van leerlingen, doelen, beschikbare tijd en maatschappelijke relevantie
1.4. De leerinhouden structureren en vertalen in leerstappen, opdrachten en bordschema’s
1.5. Een aangepaste methodische aanpak (doceren, onderwijsleergesprek, toepassingen, opdrachten, groepswerk) en groeperingsvormen (individueel, klassikaal, groepsgewijs) uitwerken om een activerend lesverloop te creëren
1.6. Didactische media en materialen kritisch kiezen, aanpassen en gebruiken in functie van de doelstellingen en de beginsituatie en gekozen methodische aanpak en groeperingsvorm
1.7. Voorbereiden en realiseren van een krachtige, ervaringsgerichte leeromgeving waarin welbevinden en betrokkenheid worden nagestreefd
1.9. Een leerproces- en product evalueren (synthesemomenten)
LERAAR ALS OPVOEDER
2.4. Actuele maatschappelijke ontwikkelingen hanteren in een pedagogische context
LERAAR ALS INHOUDELIJK EXPERT
3.3. Het eigen aanbod situeren en integreren in het geheel van het onderwijsaanbod door hier in de lesvoorbereiding rekening mee te houden en naar te verwijzen (eindtermen, leerplandoelstellingen), door verwijzingen te maken naar voorkennis, andere vakken, …
LERAAR ALS ORGANISATOR
4.1. Een gestructureerd werkklimaat bevorderen: gebruik van de ruimte voorbereiden in functie van doelstellingen, beginsituatie, leermaterialen en werkvormen
4.2. Realistische en zinvolle invulling van de beschikbare tijd voorzien binnen een les en opeenvolgende activiteiten vlot en soepel laten verlopen (dode momenten en hiaten in de lesgang vermijden, afhakende leerlingen bijsturen)
4.2. bis. Een soepel en efficiënt lesverloop creëren door de timing tijdens de les te respecteren
4.3. Op correcte wijze administratieve taken uitvoeren: stipt en nauwkeurig zijn in het maken van een lesvoorbereiding
TAALCOMPETENTIES
1. Gesprekken voeren met leerlingen (onderwijsleergesprek)
4. Schriftelijk vragen en opdrachten formuleren
Non-verbale taal: de student heeft een natuurlijke, expressieve en enthousiaste houding.
De student hanteert een duidelijk bordschrift
OVERIGE
De aandacht van de leerlingen vasthouden en interesse wekken.
Verschillende waardevolle bronnen van informatie gebruiken bij het voorbereiden van lessen.



Inhoud

1 VAKDIDACTIEK
- theoretisch-kritische reflectie rond geschiedenis(wetenschap), geschiedschrijving, geschiedenisonderwijs en historische denken
- bespreking van de doelstellingen van het hedendaagse geschiedenisonderwijs
- oefeningen op het inhoudelijk en didactisch structureren van een les geschiedenis
- oefeningen op probleemgestuurd lesgeven
- oefeningen op bronnenanalyse
- oefeningen op het uitwerken van een lesvoorbereiding geschiedenis

2 INHOUDELIJK EXPERT
2.1 Historisch referentiekader van het Ancien Régime. Tot de onderwerpen die aan bod kunnen komen, behoren o.m.:
inleiding
- duiding bij de begrippen middeleeuwen, nieuwe tijden en ancien régime
- duiding bij het principe van periodisering in de geschiedenis (continuïteit en discontinuïteit)
de laatantieke tijd
- de overgang tussen de Klassieke Oudheid en de middeleeuwen
- het einde van het Romeinse Rijk: de Germaanse invallen
- de wereld van Oost-Europa, Byzantium en de islam
socio-politieke structuren: de vorming van Europa
- het Merovingische en Karolingische Rijk
- de vorming van de Europese nationale staten
- focus: de Nederlanden
socio-economische structuren: de ontwikkeling van Europa
- ontwikkelingsprocessen binnen de economische geschiedenis van Europa
- focus: feodaliteit
- naar een agrarisch-stedelijke samenleving:
- de stad als historische katalysator en exponent
- het handelskapitalisme
socio-culturele structuren
- kerkelijk en geestelijk leven in de vroege middeleeuwen
- kerkelijk en geestelijk leven in de volle middeleeuwen
- het religieuze denken na 1500
- focus: de kruistochten
- focus: crisis en hervormingsdenken
- de investituurstrijd en het Westers Schisma
- Reformatie en Contrareformatie
- renaissance en barok weerspiegelen hun tijd



Studiematerialen

Meer info op de cursussen- en boekenlijst.

Inhoudelijk expert

Cursussen

  • Cursus

Handboeken

  • Atlas van de algemene en Belgische geschiedenis
  • De Oudheid - Grieken en Romeinen in de context van de wereldgeschiedenis
  • Een inleiding tot de geschiedenis van de Vroegmoderne Tijd
  • Een kennismaking met de middeleeuwse wereld
Vakdidactiek

Cursussen

  • Cursus

Handboeken

  • Atlas van de algemene en Belgische geschiedenis
  • Historia 1 infoboek
  • Historia 2 infoboek
  • Historia 3 infoboek
  • Historia 4 infoboek
  • Storia 1 - leerboek
  • Storia 2 - leerboek aso
  • Storia 3 - leerboek aso
  • Storia 4 - leerboek aso

Evaluatie

Een aantal van de beoogde competenties wordt permanent geëvalueerd tijdens de colleges vakdidactiek.

Indien de deadline van een opdracht niet wordt gerespecteerd, kunnen de punten niet worden opgenomen in het geheel.

De evaluatieoverzichten omschrijven de precieze regeling.

Berekening van scores voor opleidingsonderdelen die bestaan uit meerdere deelopleidingsonderdelen: Algemene regel: totaalscore = gewogen gemiddelde van de deelscores
Uitzonderingsregel is van toepassing voor dit opleidingsonderdeel (in geval een zwaar tekort op één deelopleidingsonderdeel maakt dat het credit voor het volledige opleidingsonderdeel niet kan toegekend worden) (toe te passen op scores die werden afgerond tot op een geheel getal op twintig):
1. voor gewogen gemiddelden kleiner dan 9/20 en groter dan 14/20 wordt niet ingegrepen op de totaalscore ( = gewogen gemiddelde van de deelscores)
2. voor gewogen gemiddelden vanaf 9/20 tot en met 14/20 wordt de totaalscore afgetopt naar:
*8/20 indien een deelscore 0, 1, 2, 3 of 4 op 20 bedraagt
*9/20 indien een deelscore 5 of 6 op 20 is

Inhoudelijk expert
Eerste examenkansTweede examenperiode (juni)Mondeling examen100% dolod inhoudelijk expert (op 5 SP) op 120 punten (= 100%) onder de vorm van een mondeling examen over de vakinhouden van het HRK - deel IV op 120 punten
Tweede examenkansDerde examenperiode (augustus)Mondeling examen100% dolod inhoudelijk expert (op 5 SP) op 130 punten (= 100%) onder de vorm van een mondeling examen over de vakinhouden van het HRK - deel IV op 130 punten
Vakdidactiek
Eerste examenkansTweede examenperiode (juni)Mondeling examen25% dolod vakdidactiek (3SP) op 80 punten (= 100 %), waarvan het mondeling examen (vakdidactiek theorie) op 20 punten (=25%) staat
Eerste examenkansTweede examenperiode (juni)Opdrachten75% dolod vakdidactiek (3SP) op 80 punten (= 100 %), waarvan de schriftelijke opdrachten vakdidactiek op 60 punten (=75%) staan.
Tweede examenkansDerde examenperiode (augustus)Mondeling examen29% dolod vakdidactiek (3SP) op 70 punten (= 100 %) waarvan het mondeling examen (vakdidactiek theorie): op 20 punten (= 29%) staat.
Tweede examenkansDerde examenperiode (augustus)Opdrachten71% dolod vakdidactiek (3SP) op 70 punten (= 100 %) waarvan de schriftelijke opdrachten vakdidactiek: op 50 punten (= 71%) staan.